V Senátu byly 14. září významným osobnostem české pedagogiky uděleny tradiční Medaile MŠMT, které jsou nejvyšším oceněním v oblasti vzdělávání a výchovy. Z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka převzal ocenění 1. stupně také bývalý profesor a ředitel Jiráskova gymnázia Aleš Fetters.
Češtinář Aleš Fetters nastoupil na náchodskou SVVŠ, do níž se tehdy gymnázium transformovalo, v roce 1964 (působil zde krátce již dříve). Byl oblíbeným učitelem, který své studenty seznamoval s nejsoučasnější literaturou. V druhé polovině 60. let byl také aktivní v učitelských odborech. Pod jeho vedením se odborová organizace přihlásila k úsilí o obnovení gymnázia a postavila se také za rehabilitaci pedagogů, kteří byli nespravedlivě vyloučeni ze školství. Mj. za tento požadavek, v roce 1968 zčásti realizovaný, byl Aleš Fetters potrestán hned zkraje normalizace vyhazovem ze školy. Byl přeložen na náchodskou průmyslovku, později polické, resp. teplické učiliště. V roce 1974 odmítl podepsat odchod dohodou a dostal výpověď ze školství: „Protože výchova socialistické mládeže vyžaduje učitelů (…) naprosto oddaných věci socialismu, nemáme možnost Vás nadále zaměstnávat…“ Pracuje pak 10 let v nepřetržitém provozu náchodské teplárny a věnuje se soukromě své bohaté literárněhistorické, regionalistické a editorské práci (v r. 1987 vydal edici korespondence Karla Čapka a Fráni Šrámka). Pamětníci vzpomínají, že se mu nespravedlnost dařilo překonat nezdolností a smyslem pro humor. Své pedagogické působení mohl – ovšem jen na základních školách – obnovit až v druhé polovině 80. let. V lednu 1990 se vrací na náchodské gymnázium jako jeho první porevoluční ředitel. Jeho zásluhou se škole vrací název, poprvé zavedený v poválečném období: Jiráskovo gymnázium. Zasloužil se také o zavedení osmiletého studia vedle tradičního čtyřletého. Jako ředitel působil do konce školního roku 1990/91. Ve školství ale pracoval – jako školní inspektor pro střední školství – i nadále.
Prof. Fetters, který letos v dubnu oslavil 90. narozeniny, je neúnavným organizátorem náchodského kulturního dění a autorem řady publikací a odborných článků, které se dotýkají regionální historie a osobností spjatých s Náchodskem. Za mnohé tituly můžeme jmenovat encyklopedii osobností náchodské kultury Zanechali stopu…, kterou spolu s Evou Koudelkovou vydal v roce 2013. Zdaleka nejen v ní se věnoval významným studentům nebo profesorům, kteří prošli Jiráskovým gymnáziem. Šíře jeho bibliografie k tomuto tématu nemá obdoby.
Panu profesorovi k zaslouženému ocenění gratulujeme a přejeme mu dobré zdraví.