Rok s roboty na Jiráskově gymnáziu

Studentům Jiráskova gymnázia v Náchodě se již několik let daří v nejrůznějších robotických soutěžích. Začátek nového školního roku je vhodná doba ohlédnout se za rokem minulým – ten by se dal stručně charakterizovat názvy tří měst: Praha, Vídeň a Los Angeles.

Praha: V pátek 29. listopadu 2013 pořádalo pražské ČVUT již pátý ročník Robosoutěže. Jedná se o soutěž robotů sestavených ze stavebnice Lego, tentokrát bylo úkolem robotů posbírat míčky dané barvy a odvézt je do svého skladu.

Do Prahy z našeho gymnázia vyrazily dva týmy, celkem šest studentů. Soutěže se zúčastnilo 64 týmů z různých škol z celé republiky. Základní skupiny oba naše týmy s přehledem vyhrály, robot týmu OutOfBricks v pavouku bez problémů porážel jednoho soupeře za druhým a kluci se tak mohli těšit ze zaslouženého vítězství.

V pondělí 16. prosince se tento tým ve složení M. Němec, J. Jirman a J. Polák utkal s 18 vysokoškolskými týmy ve vysokoškolském kole Robosoutěže. Opět s přehledem vyhrál základní skupinu, bohužel následoval (pro nás) nešťastně sestavený pavouk a ve výsledku to stačilo na sice pěkné, ale páté místo.

Vídeň: O posledním březnovém víkendu jsem se se studenty Martinem Němcem a Janem Jirmanem zúčastnil mezinárodní robotické soutěže RobotChallenge ve Vídni.

Jde o největší evropskou soutěž robotů, letos se jí zúčastnilo 574 robotů ze 46 zemí celého světa, včetně zemí pro nás exotických jako Mexiko, Katar, Pákistán, Taiwan… Soutěžilo se celkem v 15 kategoriích.

Náš tým se nejprve připravoval na soutěž v kategorii AirRace, kdy autonomní létající robot má za úkol obletět ve vymezeném časovém úseku co nejvíce osmiček kolem dvou sloupů. Bohužel krátce před soutěží na naší kvadrokoptéře došlo k technické závadě a na její odstranění už nebyl čas, na zakoupení nové finance…

Proto jsme nakonec soutěžili v kategorii Lego Line Follower, kde je úkolem robota co nejrychleji sledovat černou čáru a projet určenou dráhu. Zde jsme se sice umístili ve druhé polovině startovního pole, ale vzhledem k mezinárodní konkurenci a omezenému času, který jsme na přípravu měli, to není zase tak špatné (z českých týmů jsme v této kategorii byli nejlepší).

Los Angeles: Po celý rok jsem se se svými studenty účastnil projektu 100 vědců do středních škol, v rámci kterého se studenti účastnili přednášek známých vědců na různá témata, projekt realizoval Ústav informatiky AV ČR.

Protože robotika účastníky těchto seminářů zajímala, byli jsme spolu s kolegyní Štěpánkou Baierlovou ze sušického gymnázia osloveni, zda bychom neuspořádali v rámci projektu přednášku a workshop. Byla to pro nás čest být uvedeni na programu mezi tak známými jmény jakými jsou prof. Petr Piťha nebo Ing. Dana Drábová. Z účastníků tohoto projektu byla nakonec vybrána 20členná skupina studentů a pedagogů, která navštívila celosvětovou přehlídku studentských prací Intel ISEF 2014, pořádanou v květnu 2014 v Los Angeles. Výběr probíhal na základě úspěchů v nejrůznějších soutěžích – nakonec jsem byl z našeho gymnázia vybrán já spolu se studenty Martinem Němcem a Janem Jirmanem. Byly jsme jedinou školou, ze které bylo vybráno více účastníků pro tuto cestu, a to hned dokonce tři!

Cesta do USA se uskutečnila ve dnech 12. – 18. května 2014 a byla to pro nás krásná odměna za celoroční práci. Měli jsme možnost osobně poznat atmosféru největší mezinárodní soutěže, setkat se se soutěžícími studenty ze zemí celého světa a porovnat různorodost jednotlivých projektů i jejich úroveň.

Kromě cesty přes oceán největším dopravním letadlem světa Airbus A380 a ubytování v Hiltonu přímo v centu Los Angeles byl pro nás připraven i bohatý doprovodný program – návštěva Science Center a prohlídka raketoplánu Endeavour, exkurze na Griffith Observatory (včetně pozorování Slunce a Jupitera… a nápisu Hollywood), návštěva přírodovědeckého muzea Aquarium of the Pacific, prohlídka Hollywoodu a jeho Chodníku slávy, atrakce v Univesal Studios… Byl to úžasný týden, kdy jsme načerpali spoustu inspirace do budoucna.

Robotika je velice nákladný koníček, a tak naše snažení by nebylo možné bez podpory vedení gymnázia, jeho Nadace a Sdružení rodičů a přátel dětí školy, podpořila nás darem i firma DLNK a Královéhradecký kraj.

Doufáme, že se robotice bude na našem gymnáziu dařit i nadále. Díky projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Královéhradeckém kraji jsme mohli pořídit robotické stavebnice, takže už na nižším gymnáziu mají studenti možnost si vybrat volitelný předmět Hrátky s robotikou nebo navštěvovat robotický kroužek. V dnešní době, kdy jsou v praxi velice žádané technické obory, je to pro naše studenty nepochybně velké plus do budoucna.

image_printTisk