Exkurze na den otevřených dveří FEKT Brno

Firma ATAS se sídlem v našem městě zabývající se výrobou elektromotorů vyšla vstříc studentům se zájmem o studiu na vysoké škole se zaměřením na elektrotechniku. Nabídla bezplatnou dopravu na den otevřených dveří  FEKT (Fakulta Elektrotechniky a Komunikační technologií) v Brně. Nabídku využili studenti gymnázia v Broumově, průmyslové školy v Novém městě, střední elektrotechnické školy v Dobrušce a také studenti našeho Jiráskova gymnázia v Náchodě. Ráno Ráno 29.1. za mrazivého rána v 5.30 odjížděl autobus z Náchoda do Brna a vrátil se zpět okolo 18. hodiny. Proč zrovna na FEKT? Jde o školu s dlouhou tradicí, ale v úplně nových moderních objektech, které byly otevřeny teprve před rokem a v blízkém okolí se neustále budují další. Co je tam čekalo? Nejlépe když své pocity vylíčí sami studenti. Za všechny, kteří se účastnili, aspoň dva.

Na FEKTu jsem byl poprvé, popravdě jsem moc nevěděl co očekávat no i když název mluvil sám za sebe. Přivítalo nás několik lidí v nové posluchárně a z 340 míst co tam bylo se určitě přes tři čtvrtě zaplnilo, takže o účastníky nebyla nouze. První dvě hodiny byly spíše o tom jak se dostat na fakultu a co očekávat od studia a jaké budou mít studenti uplatnění ve svém budoucím zaměstnání. Samozřejmě nechyběly ani chvály od studentů, kteří na školu dochází, i když ti spíše než o škole jako takové mluvili o tom jak si užívají život mimo ní. Následovala prohlídka laboratoří různých oborů, o které se lidé zajímali, bohužel ale nebylo moc času. Mohli jsme si vybrat maximálně tak 2 obory a nechat se vodit po škole do různých laboratoří, kde se nacházel pedagog, který byl schopen nám o laboratoři říct něco bližšího, jak studenti pracují v s různými přístroji a tak podobně. Byly nám ukázány také různé bakalářské a jiné práce studentů a ani pedagogové se nenechali zahanbit svými “udělátky“. Já osobně jsem navštívil přednášky o energetice a silnoproudé elektrotechnice a elektroenergetice. S těmato dvěma přednáškami jsem se podíval téměř po celé škole. Dokonce nás vytáhli na střechu, kde se pochlubili svými obnovitelnými zdroji energie. Po třech opravdu vyčerpávajících hodinách se s námi rozloučili občerstvením, o které bylo snad větší zájem něž o místa k sezení. Nemůžu si stěžovat na nic, co jsem tam zažil a vřele doporučuji všem dalším zájemcům o tento typ studia, aby se tam jeli příště taky podívat. Stojí to za to!

                                                                                                                                                                                     Lukáš Hejda, 8W

Úvodní přednáška exkurze byla zasvěcena hlavně na přesvědčení nerozhodnutých studentů ke studiu FEKTu, což bylo sice velmi poučné, ale ne moc zajímavé. Po přednášce jsme se odebrali do jednotlivých laboratoří. Já konkrétně jsem se vydal na obor okolo silnoproudu. První část byla zaměřená na elektroenergetiku. Byly nám ukázány názorné výukové pomůcky k simulování elektrické sítě a jejích případných poruch. V druhé části jsme navštívili obor zabývající se využíváním silové elektřiny a navštívili jsme laboratoř, kde jsme viděli spíše takové kutilské, ale neméně zajímavé projekty. Na závěr programu si organizátoři připravili vrchol v podobě rautu. Už půl hodiny předem, zbíhajíc se nám sliny při pomyšlení na připravené občerstvení, jsme začali v laboratořích pokukovat po hodinách. Když jsme se konečně dočkali otřepané fráze ‚Děkuji za pozornost.‘ vydali jsme se rázným krokem na místo srazu. Naskytl se nám neopakovatelný pohled na stoly prohýbající se pod tíhou táců vrchovatě naplněných kuřecími řízky, šunkovými závitky, křupavým pečivem a lahodnými tvarohovými koláčky. Jediná chyba byla v tom, že se stoly nacházely za zavřenými prosklenými dveřmi. Pět minut, jsme ještě museli, s upřeným pohledem na lahodně vypadající řízky, vyčkat za sklem. Poté nám přišel otevřít místní proděkan. Snažíce se ještě něco říci ke dni otevřených dveří, byl téměř ušlapán hladovým davem, který se vrhl na obložené stoly. Ze stolů zmizelo všechno jídlo během několika málo minut. Tento gurmánský zážitek byl velice intenzivní a budu na něj, jistě ne sám, ještě dlouho vzpomínat.

                                                                                                                                                                                        Michal Prokop

Studenty doprovázel, příspěvky studentů vložil a firmě ATAS děkuje Zdeněk Polák

image_printTisk