Jakých výsledků docílil studentský parlament v prvním půlroce své činnosti?

Prázdniny jsou tytam, ale než se naplno rozjede výuka, rádi bychom vám připomněli činnost dvou školních organizací, které na Jiráskově gymnáziu začaly působit minulý školní rok: studentského parlamentu a školní redakce. Jako první se očima Nikoly Matějů ohlédneme za výsledky a nastíníme plány studentského parlamentu.

Kam už pokročila jednání studentského parlamentu? Jaké změny nás na škole čekají? Budou se konat další akce, jako byl „no backpack day“?

Od března tohoto roku zasedá našimi studenty zvolený parlament a projednává návrhy žáků se zástupci vedení. Bavíme se o záležitostech týkajících se výuky i života ve škole obecně, ale upozorňujeme i na technické problémy, na které studenti ve škole narazí.

A co konkrétně se podařilo domluvit? Příkladem dobré praxe může být úprava ve školním informačním systému Bakaláři, kde studenti neviděli průměry známek. Při rozhovoru s vedením školy se zjistilo, že jde z pohledu systému o drobnost, která se dá jednoduše opravit, takže teď už není potřeba u Bakalářů sedět s kalkulačkou.

Z akcí a událostí úspěšně proběhlo promítání debaty kandidátů do evropského parlamentu – Zavolíme! Chystá se Swap, který by mohl proběhnout na začátku nového školního roku a studenti by si při něm mohli povyměňovat oblečení. Součástí by měla být debata na téma ekologie a třídění, fast fashion a greendealu.

U technických problémů, které studenti vnímají (například s toaletami a vodou ve druhém patře nebo nedoléháním oken, které může mít vliv na snižování pocitové teploty ve třídách) jsme byli informováni, že vedení o problémech ví a snaží se je řešit. Vyřešena je už pak otázka košíčků na menstruační potřeby na dámských toaletách, které tam byly na návrh parlamentu nainstalovány. Těší nás, že škola zlepšuje podmínky pro třídění odpadů, a podporujeme ještě zavedení košů na odpady z kovu a vylepšení rozmístění nádob na odpady do tříd.

Parlament by se taky brzy měl dočkat vlastního loga, na jehož tvorbu bude vyhlášena soutěž. O ní i o další činnosti parlamentu vás samozřejmě budeme zase informovat.

Nikola Matějů, 8.W