Zlato na Robotickém dni

O víkendu 8.– 9. června 2024 se konal již 19. ročník robotické soutěže Robotický den, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. V prostorách Kongresového centra v Praze se utkalo 62 týmů z osmi zemí v celkem osmi disciplínách.

Z Jiráskova gymnázia se na soutěž připravovaly celkem tři studentské týmy. Jejich příprava byla trochu komplikovanější, protože polovina studentů se den před soutěží vracela ze školního zájezdu do Anglie. Ale nakonec vše zvládli, nic jsme nezapomněli a jejich úsilí bylo odměněno jednou zlatou medailí. Paradoxně ale i další dva týmy byly ve svých disciplínách nejlepší, bohužel díky systému turnaje („náhlá smrt“) jim ocenění uniklo.

Studenti Jan Tomáš a Matěj Kolaja soutěžili v disciplíně Bear Rescue Advanced – jejich úkolem bylo najít plyšového medvěda v bludišti a zachránit ho, tj. dopravit zpět na start. Letos se jim podařilo zvolit takovou kombinaci senzorů (ultrazvukový + infračervený dálkoměr), která medvěda vcelku spolehlivě detekovala, a tak po zásluze v této disciplíně zvítězili. Super výkon!

Jáchym Bohadlo a Ondřej Suchánek soutěžili v kategorii Line Follower. Úkolem robota bylo sledovat černou čáru a vyhýbat se překážkám. V každém kole byla soutěžní dráha složitější, vyskytovaly se na ní různá přerušení čáry a křižovatky. V základních kolech si náš robot vedl velice dobře, se všemi nástrahami dráhy se dokázal vypořádat s nejrychlejším časem. Bohužel ve finále porazil jednu překážku a tím pro něj soutěž skončila. Dokončit celou soutěž se ale nepovedlo ani jednomu robotu, a tak první místo nebylo vyhlášeno.

Václav Holý a Štěpán Strnad si vybrali disciplínu Puck Collect, která je divácky velice atraktivní – jde o souboj dvou robotů na jednom hřišti, jejich úkolem je nasbírat co nejvíce puků dané barvy a odvézt je do svého skladu. Základní skupiny náš robot s přehledem vyhrál s 22 nasbíranými puky. Druhý nejlepší konkurent jich nasbíral pouze 8. To, že náš robot byl nejlepší, se mu ale ve finálovém play-off vymstilo, protože hned do prvních zápasů byl nasazen proti nejméně schopným robotům. Jeho protivníci v podstatě nic neuměli, jen se snažili (většinou neúspěšně) najít jeden puk a odvézt ho. Bohužel byli tak malí, že je senzory našeho robota nedokázaly detekovat, a tak je náš mnohem masivnější robot (o rozměrech 50×50 cm) opakovaně „odstěhoval“ do svého skladu. Byl tak (zcela podle pravidel) diskvalifikován za nesportovní chování. Při jeho návrhu nás bohužel nenapadlo, že bude soutěžit s tak malými a hloupými protivníky. Ale celkové čtvrté místo je pěkné.

Účast na soutěži by nebyla možná bez podpory našich sponzorů – za finanční podporu děkujeme firmám Saar Gummi Czech, s.r.o. (která již několik let pravidelně podporuje cesty našich studentů na soutěže) a METEL s.r.o., trička pro studenty robotického kroužku nám zdarma zhotovila Tiskárna LD.PRINT.