V posledním dubnovém týdnu od 23.4. do 30.4. se uskutečnila přírodovědná expedice na ostrov Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů. Tato výprava byla organizována klubem NATURA pod vedením paní Jany Dobrorukové z gymnázia Dvůr Králové nad Labem. Program našeho poznávacího biologického pobytu byl připraven velmi dobře. Nebyla podceněna ani příprava před celým pobytem v podobě zaslaných materiálů k prostudování.
Ostrov Tenerife je díky své historii, subtropickému klimatu a přírodním podmínkám domovem mnoha endemických živočichů a rostlin, a tak se stal oblíbenou turistickou destinací.
Naše expedice trvala celkem týden. Byli jsme ubytováni ve městě Puerto de la Cruz a náš poznávací program jsme začali návštěvou botanické zahrady Jardín de Aclimatación de La Orotava. Zde jsme se měli seznámit s bohatou flórou Kanárských ostrovů za pomoci připraveného pracovního listu, což se ukázalo jako velmi užitečné v následujících dnech při identifikaci rostlin.
Druhý den jsme se dopravili autobusem do severozápadní části ostrova. V plánu jsme měli dva okruhy. V rámci prvního jsme procházeli mlžnými lesy, známými pro své dřeviny – vavříny a vřesovce. Ty jsou však značně ničeny všudypřítomným eukalyptem, který má tendenci rychlého rozrůstání, a také svými látkami ničí rostliny v okolí. Na Madeiře tento strom způsobuje časté požáry, neboť listy eukalyptu vysychají a rychle vzplanou. Druhý okruh byl o něco kratší. Na začátku tohoto výletu jsme dostali tzv. aprobety, což jsou plastové nádobky, do kterých jsme zde mohli chytat hmyz a společně si ho určovat.
Třetí den jsme se naopak vydali na východ ostrova do oblasti Güímar. Jedná se o suchou oblast, kde se rostliny musely přizpůsobit velkemu horku a větru různými modifikacemi. K vidění zde byly hlavně pryšce kanárské, které mají vzhled podobný kaktusům a svou vůní lákají opylovače. Celý den jsme mohli po cestě narazit na endemické zvíře veleještěrku modroskvrnou. Viděli jsme jak samičku, tak samce, kterého můžeme bezpečně odlišit díky výrazným modrým skvrnám na jeho těle.
Poté jsme autobusem přijeli k muzeu historie Pirámides de Güímar, kde měli 6 terasovitých pyramid s expozicí o jejich vzniku a teoriích Thora Heyerdala. Část zahrad byla věnovaná jedovatým rostlinám a každá rostlina měla svou vlastní cedulku s názvem, popisem a historií používání.
Čtvrtý den expedice byl věnován návštěvě ZOO v Puerto de la Cruz Loro Parque. Je jedinečná svou specializací na papoušky. Dnes se zde chová okolo 350 druhů. V současné době se však zabývají také mořskou faunou – hlavně žraloky, lachtany, delfíny nebo kosatkami, na které se zaměřuje pouze pár míst na světě. Se zvířaty zde mají velmi dobré vztahy, což jsme mohli vidět i na několika show.
Pátý den byl zcela odlišný od těch předchozích. Nejen nadmořskou výškou a teplotou, ale Parque Nacional de Teide se hlavně lišil svou krajinou. Celý den jsme se pohybovali v nadmořské výšce přes 2000 m.n.m. a najednou jsme se z teplot 23°C dostali na 7°C. Proto se zde nevyskytuje mnoho vegetace. Rostliny, které se zde nacházejí, se musely přizpůsobit malému množství živin v půdě a extrémním teplotním výkyvům. Můžeme zde pozorovat mnoho rostlin, kterým se podařilo přizpůsobit, například hadinec, který dorůstá 1-3 metrů a vodu si uchovává při chladu v listech nebo violku chejrolistou, která může růst i v extrémních podmínkách. Nás zde hlavně zajímala lávová pole, která zde vznikla po výbuchu sopky Pico del Teide, což je zároveň nejvyšší bod Španělska.
Program byl vskutku nabitý a pomohl nám jako studentům propojit naše vědomosti s realitou. Měli jsme možnost se dozvědět mnoho nového a věřím, že i přínosného. Celý program byl organizován panem Jiřím Hotovým, Ivo Králíčkem a za entomologickou průpravu můžeme poděkovat Petru Boghusovi.
Napsala Eliška Kubínová