Kronika Jiráskova gymnázia - školní rok 2024-25
Učitelé se sešli v přípravném týdnu 27. srpna. Nově přivítali ve svých řadách po rodičovské dovolené Mgr. Martinu Maršíkovou a Mgr. Martina Kindla, Ph.D. s aprobací dějepis - základy společenských věd, který nastoupil na částečný úvazek.
V pondělí 2. září začal školní rok.
3. září odpoledne jeli na školní výlet na Vltavu studenti 7.W s prof. Rojtovou, Víchem a Zikmundem. Vrátili se 6. září. Šlo o pro špatné počasí odložený školní výlet z loňského školního roku.
4. září proběhla opravná ústní maturitní zkouška. Ze tří studentů uspěl jeden, jeden neuspěl a jeden se pro nemoc nedostavil. Předsedkyní maturitní komise byla Mgr. Alena Michálková z gymnázia v Broumově.
Ve dnech 8.-13 září byly dvě skupiny studentů v zahraničí. 36 studentů se vydalo s prof. Pavlíkem, Pavlíčkovou a Novotnou Mičíkovou do Španělska a 41 studentů se zúčastnilo s prof. Ježkem, Půlpánovou a Svobodou expedice do Polska na Balt.
V Deštném v Orlických horách byli ve dnech 9.-11. září na primárně preventivním pobytu žáci 1.V s prof. Polákovou a Felklovou a ve stejném termínu v Harrachově žáci 1.W s prof. Rozinkem a Moučkou.
11. září v podvečerních hodinách přijeli na výměnný pobyt studenti z německého Georgsmarienhütte. V dalších dnech se jim dostalo přivítání ve škole a na radnici, prohlédli si Náchod a Nové Město nad Metují, navštívili firmu Farmet v České Skalici a vydali se na výlet do Prahy a do Teplických skal. Další program pro ně připravily individuálně hostitelské rodiny. Zpátky do Německa odjeli 18. září ráno. Bohužel byla jejich letošní návštěva poznamenána velmi špatným počasím, které způsobilo v některých regionech ničivé povodně.
12. září se do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem podívali terciáni s prof. Jaroušovou a Rojtovou a 16. září septimáni s prof. Ježkem a Rojtovou.
Do Kořenova na primárně preventivní pobyt jeli ve dnech 17.-18. září studenti 1.B s prof. Noskem a Svobodou. Odjezd byl o den odložen kvůli velmi špatnému počasí, 16. září tak absolvovali studenti ve škole různé aktivity a zahráli si také bowling. Na táborovou základnu Eldoráda na Studánce u Vernéřovic se vydali ve dnech 16.-18. září studenti 5.V s prof. Půlpánovou a Víchem. Na Studánce je vystřídali 18. září studenti 5.W s prof. Ježkem a Víchem a zdrželi se zde do 20. září. Ve dnech 18.-20. září byli také studenti 1.A na primárně preventivním pobytu na Ostaši s prof. Pavlíčkovou a Zapletalovou.
18. září se naši studenti tradičně zapojili do Srdíčkového dne, veřejné sbírky pořádané občanským sdružením Život dětem.
Na 19. září uspořádala studentská rada charitativní občerstvení. Celý výtěžek z prodeje putoval do oblastí zasažených povodněmi.
19. září se v Polici nad Metují konaly závody v přespolním běhu, kam naše studenty doprovodili prof. Půlpánová a Slavík. Dívky z primy a sekundy Alice Melicharová, (1.V). Adéla Rohulánová (1.V). Stela Hrubešová (1.V), Petra Hlavsová (2.V), Eva Jedličková (2.V) a Pavlína Bejšovcová (2.W) obsadily 8. místo, chlapci Ondřej Elich (1.V), David Slanina (1.V), Dominik Souček (2.V), František Novák (2.V), Antonín Pokorný (2.V) a Matyáš Beneš (2.V) byli pátí. Chlapci z tercie a kvarty Vojtěch Kábrt (3.V), Richard Plašil (3.V), Tomáš Sychrovský (3.W), Jan Ježek (4.W) a Martin Brandejs (4.W) skončili na 4. místě. Vítězi ve svých kategoriích se stali starší žákyně Viktorie Melišíková (3.W), Ema Bořková (3.W), Adéla Renská (4.V), Viktorie Vysoká (4.W) a Lucie Řiháková (4.W), středoškoláci Tomáš Doucha (6.W), Antonín Kubeček (6.W), Daniel Koubek (2.B), Adam Kašpar (3.B), Albert Línek (5.V) a Josef Pospíšil (7.W) a středoškolačky Eva Hrnčířová (6.W), Tereza Šedivá (2.B), Sofie Piechová (2.B) a Lucie Šretrová (4.A). Vítězné týmy postoupily do krajského kola, které se konalo 11. října v Jičíně.
20. září absolvovali studenti 4.A a 4.B první lekci Fyzioterapie do škol, kterou vedla Mgr. Zuzana Vančáková. Další dvě lekce se konaly v následujících týdnech.
Ve dnech 24.-25. září jeli na dvoudenní literárně-historickou exkurzi do Prahy studenti 6.W s prof. Půlpánovou a Polákovou. Navštívili Vyšehrad, prohlédli si Pražský hrad, Národní muzeum a v Národním divadle zhlédli představení Hamlet.
Do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem se 24. září podívali studenti 3.A a 3.B s prof. Jaroušovou a Rojtovou.
Na 25. září připravili studenti 6.V ve spolupráci s Oblastní charitou Náchod materiální sbírku na podporu ZŠ v České Vsi postižené ničivými povodněmi.
V průběhu října navštívila semináře psychologie naše absolventka Anna Kunteová, studentka druhého ročníku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Přiblížila studentům možnosti uplatnění po ukončení magisterského studia oboru psychologie a podrobně popsala požadavky na přijímací zkoušky jednotlivých univerzit v České republice.
1. října navštívili studenti 1.A a 5.V s prof. Diviškem a Pavlíčkovou královéhradeckou hvězdárnu a a malou vodní elektrárnu Hučák. Studenti septimy a 3. ročníku se zúčastnili v aule besedy s Ladislavem Štichou, mluvčím Bezpečnostní informační služby České republiky.
Do Archeoparku ve Všestarech a do hvězdárny a planetária v Hradci Králové se podívali 2. října primáni s prof. Macurou, Polákovou a Rozinkem.
4. října se skupina učitelů zúčastnila v odpoledních hodinách ve Dvoře Králové nad Labem setkání pedagogů spřátelených gymnázií. Kromě domácích a naší delegace dorazili i učitelé z Trutnova, Úpice a Hostinného a Vrchlabí. V podvečerních hodinách se v rámci projektu Kulturní prostor AULA uskutečnila přednáška předního literárního historika a religionisty Martina C. Putny.
8. října pořádal prof. Zapletal na naší škole volejbalový turnaj pro dívky SŠ a 9. října pro chlapce SŠ. V obou turnajích jsme měli dva týmy. Dívčí tým ve složení Anežka Kučerová (5.V), Tereza Vostřesová (5.W), Aneta Sedlářová (5.W), Anna Marie Zapletalová (5.W), Michaela Anna Stefanu (5.V), Sára Vostřesová (1.B), Eliška Ročková (1.B) a Natálie Jará (5.V) obsadil 5. místo a tým tvořený Danielou Kozákovou (3.B), Nelou Bořkovou (4.B), Sofií Piechovou (2.B), Janou Adámkovou (7.W), Bárou Semerákovou (1.B), Adélou Vajsarovou (2.B), Rozálií Brátovou (6.V) a Karolínou Köhlerovou (3.A) zvítězil. Chlapecký tým Petr Vašíček (8.V), Václav Matyska (8.V), Jan Kuneš (8.V), Mikoláš Hruša (8.V), Kryštof Brejtr (8.W), Matěj Vrzáček (8.W), Marek Míl (4.A) a Adam Kašpar (3.B) vybojoval 3. místo a chlapci z 2.B Petr Zlámal, Jan Zapletal, Miroslav Balcar, Tomáš Podškubka, Vojtěch Vancl, Daniel Koubek a Petr Doubek byli čtvrtí. Do Hradce Králové doprovodil 8. října prof. Slavík tým studentů na turnaj ve frisbee. Šesté místo mezi deseti týmy vybojovali Jan Tomáš (6.V), Josef Pospíšil (7.W), Eva Hrnčířová (6.W), Lucie Rousková (6.V), Matěj Kolaja (6.V), Lukáš Bouček (6.V), Danny Kašpar (7.V), Mikuláš Hejna (5.V), Jan Středa (1.B) a Zuzana Papežová (6.W). 8. října se studenti maturitního ročníku zúčastnili v aule besedy se šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym. Stejná beseda proběhla vpodvečer pro veřejnost v rámci projektu Kulturní prostor Aula.
Dalších dvou sportovních soutěží se zúčastnili naši studenti koncem týdne. 10. října pořádal prof. Divišek v Bělovsi fotbalový turnaj a 11. října doprovodila do Jičína prof. Půlpánová studenty na krajské kolo závodů v přespolním běhu. Fotbalový tým Danny Kašpar (7.V), Matyáš Wihan (6.W), Tomáš Hornych (4.A), Marek Míl (4.A), Matěj Vacek (4.B), Jan Zapletal (2.B), Miroslav Balcar (2.B), Albert Línek (5.V), Daniel Koubek (2.B), Le Ngo Nhat Minh (5.W), Tomáš Podškubka (2.B) a Jan Kuneš (8.V) obsadil 5. místo mezi sedmi účastníky. V přespolním běhu jsme měli dva dívčí týmy a oba vybojovaly 2. místo, starší žákyně ve složení Viktorie Melišíková (3.W), Ema Bořková (3.W), Viktorie Vysoká (4.W) a Lucie Řiháková (4.W) a středoškolačky ve složení Adéla Renská (4.V), Sofie Piechová (2.B), Lucie Šretrová (4.A) a Eva Hrnčířová (6.W). Středoškoláci Tomáš Doucha (6.W), Antonín Kubeček (6.W), Daniel Koubek (2.B), Adam Kašpar (3.B), Albert Línek (5.V) a Josef Pospíšil (7.W) obsadili 6. místo.
11. října se konal večer v rámci projektu Kulturní prostor Aula koncert šansoniérky Jitky Štěrbákové.
14. října se dvě dvojice studentů zapojila do sbírky Bílá pastelka, kterou pořádá Tyfloservis, sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. 14.-22. října se 11 našich studentů ze septimy a 3. ročníku zúčastnilo v Rumunsku programu Green Guardians. Protože šlo o projekt v rámci Erasmu+, byl pro studenty zdarma. Účastníci řešili různé úkoly, pracovali ve skupinách s dalšími zahraničními studenty. Kromě jiného museli i navařit česká jídla, aby představili naší zemi. Všichni se vrátili velmi spokojení.
Na čističku odpadních vod v Bražci se podívali 15. října studenti 6.W s prof. Karáskovou. Přednášky o dezinformacích ve spojení s psychologií a demokracií politologa Miloše Gregora se zúčastnili v aule studenti 1. ročníku a kvinty. Vpodvečer proběhla podobná akce pro veřejnost v rámci projektu Kulturní prostor Aula.
16. října zhlédli žáci primy, sekundy a tercie v Městském divadle Dr. Josefa Čížka představení Divadla Drak Bílý tesák. Ve škole proběhla soutěž Přírodovědný klokan, určená žákům tercie až sexty a 1.-2. ročníku čtyřletého studia a zúčastnilo se jí více než padesát studentů. V kategorii Kadet obsadili první tři místa Markéta Pavlátová (3.W), Sofie Marková (3.V) a Emma Burešová (4.V) a v kategorii Junior Eva Hrnčířová (6.W), Daniel Matjaš (6.W) a Zuzana Papežová (6.W). Hrnčířová obsadila pěkné 2.-3. místo i v rámci kraje.
17. října doprovodil prof. Moučka tým chlapců ve složení Jan Kuneš (8.V), Petr Vašíček (8.V), Marek Míl (4.A), Adam Kašpar (3.B), Matěj Vrzáček (8.W), Martin Brandejs (4.W), Daniel Kumpošt (8.W), Adam Hrnčíř (8.W) a Šimon Fetter (7.W) do Jaroměře na okresní kolo turnaje v basketbalu. Chlapci zvítězili a postoupili do krajského kola. Na Hackathon, soutěž o nejlepší opendatovou aplikaci, doprovodil na Fakultu informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové prof. Lichtenberg Jiřího Vláška (3.W), Zdenka Balcara (3.A), Tadeáše Knappa (3.A), Petra Vočadla (7.V) a Martina Balcara (4.W). Hackathon je akce zaměřená na vývoj softwarových projektů v časovém presu, která podporuje inovativní myšlení a kreativitu. Naši studenti se účastnili s cílem vytvořit aplikace využívající otevřená data královéhradeckého kraje. Tato zkušenost jim nejen pomohla zdokonalit programovací dovednosti, ale také navázat cenné kontakty s profesionály z oboru. Letošního ročníku se účastnilo 18 týmů ze 17 středních škol a tří vysokých škol z celé ČR, což činilo celkem 61 soutěžících. Týmům byly k dispozici konzultace s odborníky, což jim pomohlo vyladit jejich projekty a přinést na soutěž zajímavé a inovativní nápady.
21. října jel tým ultimate frisbee "Trubky" pod vedením prof. Slavíka reprezentovat školu na druhý kvalifikační turnaj středoškolské ligy, tentokrát do Prahy na hřiště SK Aritma. Z 27 týmů naši studenti Mikoláš Hruša (8.V), Václav Matyska (8.V), Petr Tomáš (8.V), Jan Tomáš (6.V), Josef Pospíšil (7.W), Tereza Hegerová (8.V), Eva Hrnčířová (6.W), Lucie Rousková (6.V), Matěj Kolaja (6.V) a Tadeáš Knapp (3.A) obsadili pěkné 7.-9. místo.
22. října navštívilo 48 studentů s prof. Veverkou, Misarovou a Vrátilovou v pražském Stavovském divadle operní představení Figarova svatba. Šlo již o čtvrtou akci tohoto typu v sérii Gympl v opeře.
Na florbalový turnaj o pohár Otty Wichterleho do Velkého Poříčí doprovodil 23. října prof. Rozinek dva týmy studentů. Tým ve složení Martin Hanuš (3.A), Jan Ježek (5.W), Marek Flašar (5.W), Vojtěch Majer (4.V), David Fröde (7.V) a Lukáš Bouček (6.V) zvítězil a chlapci Tadeáš Knapp (3.A), Adam Kašpar (3.B), Ondřej Lukavský (4.B), Adam Richter (4.B), Václav Podškubka (4.V), Jan Ježek (4.W) a Jakub Steiner (6.V) obsadili 2. místo. Do čističky odpadních vod v Bražci se podívali studenti 2.A s prof. Netíkovou.
24. října byli pro naše studenty v Běhu do zámeckých schodů oporou prof. Moučka a Rozinek. Dívky Anna Hejnová (1.B), Eva Hrnčířová (6.W), Michaela Anna Stefanu (5.V), Natálie Jará (5.V) a Karolína Horkelová (5.V) zvítězily v kategorii dívek ze středních škol. Ve stejné kategorii pro chlapce obsadili Josef Čelka (6.W), Albert Línek (5.V), Dominik Matyska (1.A), Zdeněk Balcar (3.A) Jakub Jireček (7.W) 2. místo. V kategorii pro primu a sekundu oba naše týmy zvítězily. Běžely ve složení Sebastian Mach (2.W), Dominik Souček (2.V), Matyáš Beneš (2.V), Janek Vaniš (1.W) a Antonio Tůma (1.W) a Tereza Kulíčková (2.W), Nela Nováková (2.W), Eva Jedličková (2.V), Karolína Kábrtová (1.W) a Lucie Rösnerová (1.W). Žáci z tercie a kvarty obsadili 2. místo. Chlapecký tým tvořili Martin Faltus (4.W), David Ryšavý (3.V), Richard Plašil (3.V), Vilém Vlček (4.W) a Tomáš Sychrovský (3.V) a dívčí Lucie Řiháková (4.W), Viktorie Vysoká (4.W), Viktorie Melišíková (3.V), Ema Uhlířová (3.V) a Adéla Renská (4.V). V jednotlivcích ve své kategorii zvítězila Hrnčířová a 2. místo patřilo v jednotlivých kategoriích Renské, Faltusovi, Kulíčkové a Tůmovi. Pro studenty 2. ročníku a sexty připravil BESIP projekt Nultá hodina autoškoly. Studenti se setkali se záchranáři, hasiči, policisty a s dopravním psychologem. V aule večer vystoupil Miroslav Táborský s představením Blázinec v cyklu Kulturní prostor Aula.
25. října se studenti společenskovědního semináře zúčastnili přednášky filozofky Terezy Matějíčkové O pozornosti a svobodě. Večer se tato přednáška konala pro veřejnost v rámci projektu Kulturní prostor Aula.
Po svátku 28. října měli studenti ve dnech 29.-30. října podzimní prázdniny.
Na 1. listopad připravili studenti 8.V Halloweenské občerstvení.
Autorské čtení mladé básnířky Kláry Krásenské vpodvečer 1. listopadu bylo další akcí projektu Kulturní prostor AULA.
5. listopadu jelo dvacet studentů s prof. Bergerovou a Felklovou do Prahy na divadelní představení souboru Théâtre du Héron, ve francouzštině Tři mušketýři (Les Trois Mousquetaires). Studenti navštívili ještě pražský L’Institut français. Zde si prošli výstavu Le Monde sans fin, Nekonečný svět, která podobou komiksu poukazuje na ekologické problémy našeho světa a podívali se do francouzské knihovny a knihkupectví.
Do královéhradeckého planetária a elektrárny Hučák se podívali 6. listopadu studenti 5.W a 1.B s prof. Noskem a Ježkem. Studenti oktávy absolvovali první ze tří lekcí Fyzioterapie do škol vedených fyzioterapeutkou, naší absolventkou, Mgr. Zuzanou Vančákovou. Další dvě lekce proběhly v dalších dvou týdnech.
6. listopadu doprovodil prof. Moučka tým basketbalistů Petra Vašíčka (8.V), Marka Míla (4.A), Adama Kašpara (3.B), Matěje Vrzáčka (8.W), Martina Brandejse (5.W), Daniela Kumpošta (8.W), Adama Hrnčíře (8.W), Šimona Fettera (7.W) a Lukáše Sychrovského (5.V) do krajského kola, které se konalo v Hradci Králové. Chlapci skončili na 6. místě. Na florbalový turnaj v soutěži náchodských škol, který se konal v Náchodě pro žáky nižšího gymnázia, doprovodil 6. listopadu prof. Rozinek chlapce Františka Kalužu (1.W), Jana Lazoka (1.W), Daniela Waltera (1.W), Josefa Škodu (1.W), Antonína Pokorného (2.V), Jana Adamce (2.V), Tomáše Zapletala (2.W), Filipa Sychrovského (2.W), Alexandra Karáska (2.W), Le Ngo Nhat Hoang (2.W), Sebastiana Macha a Maxmiliána Hejnu (2.W) a dívky Evu Jedličkovou (2.V), Petru Hlavsovou (2.V), Amálii Špatenkovou (2.V), Adélu Šolcovou (2.V), Sáru Hybšovou (2.V), Josefínu Horkou (2.V), Nelu Kadaníkovou (2.V), Annu Petrášovou (2.W), Marianu Rýdlovou (1.V), Ellen Šmídovou (1.V), Kateřinu Vítovou (1.W) a Janu Romžovou (1.W). Dívčí tým zvítězil a chlapecký obsadil 3. místo. Podobný turnaj pro žáky tercie a kvarty se konal 7. listopadu. Chlapecký tým ve složení Vojtěch Majer (4.V), Josef Rychtera (4.V), Václav Podškubka (4.V), David Ryšavý (3.V), Jan Ježek (4.W), Štěpán Jirouch (4.V), Matyáš Volf (3.V), Jakub Bělobrádek (4.W) a Richard Plašil (3.V) a dívčí tým ve složení Viktorie Vysoká (4.W), Eliška Lesková (4.W), Lucie Prokopová (4.W), Anna Urbancová (4.W), Lucie Řiháková (4.W), Rihana Kürthy (4.V), Noemi Anna Machová (4.V), Karolína Lazoková (4.V), Emma Bořková (3.W), Pavlína Divišková (3.V), Asante Kratěnová (3.V) a Ráchel Grendelová (3.W) doprovodil prof. Moučka. Chlapci z tercie a kvarty zvítězili a postoupili do krajského kola a dívky skončily třetí.
Na obou turnajích vypomáhali v roli rozhodčích naši studenti z vyššího gymnázia. Dále 7. listopadu doprovodil prof. Zapletal futsalisty Dannyho Kašpara (7.V), Matyáše Wihana (6.W), Vladislava Ježka (3.B), Jana Zapletala (2.B), Daniela Koubka (2.B), Alberta Línka (5.V), Tomáše Vlacha (3.B), Daniela Novotného (2.A) a Marka Míla (4.A) na turnaj do Dobrušky, kde obsadili 3. místo. 8. listopadu jely s prof. Zapletalovou do Nové Paky studentky, které zvítězily v okresním kole volejbalového turnaje. Děvčata Daniela Kozáková (3.B), Nela Bořková (4.B), Sofie Piechová (2.B), Jana Adámková (7.W), Bára Semeráková (1.B), Adéla Vajsarová (2.B), Aneta Formanová (2.B), Rozálie Brátová (6.V) a Karolína Köhlerová (3.A) zvítězila i v krajském kole a postoupila na kvalifikaci do republikového finále, které se konalo 14. listopadu v Hostinném.
8. listopadu navštívili čističku odpadních vod v Bražci studenti 6.V s prof. Zikmundovou. V Hradci Králové se konalo krajské kolo Logické olympiády, do kterého postoupili Viktor Souček (4.W) v kategorii B pro druhý stupeň ZŠ a v kategorii C pro studenty SŠ Štěpán Vít (7.W), Jakub Jireček (7.W), Eduard Hlavsa (5.V), Adam Hrnčíř (8.W) a Michal Tylš (5.V). Ne všichni se z časových důvodů mohli krajského kola zúčastnit. Všichni zúčastnění se stali úspěšnými řešiteli. Souček obsadil mezi 59 soutěžícími v kategorii B 14.-15. místo, nejlepšího umístění v kategorii C dosáhl Jireček, který byl 21. mezi 55 soutěžícími.
11. listopadu se studenti kvarty, 1. a 3. ročníku zúčastnili v aule besedy s Petrem Harazinem, frontmanem kapely Nebe, o nebezpečí alkoholu. Šest studentů se zúčastnilo online soutěže Bobřík informatiky v kategorii Senior, ostatní vypracovali soutěžní test v rámci hodin informatiky. V kategorii Senior se sestavuje celostátní pořadí, kde fantastického výsledku dosáhla Eliška Holá (8.V), která získala plný počet bodů (192) a umístila se tak na prvním místě celorepublikového pořadí z celkem 24 176 soutěžících v této kategorii. (Maximálního počtu bodů v kategorii Senior dosáhlo celkem 122 soutěžících.) Eliška postoupila do ústředního kola. Dalšími úspěšnými řešiteli byli Barbora Ryšavá (6.W), 144 bodů, Karolína Samková (6.W), 141 bodů, Mikoláš Hruša (8.V), 141 bodů, Šimon Bubeníček (6.W), 140 bodů, Antonín Kubeček (6.W), 140 bodů, Antonín Kubeček (6.W), 137 bodů, Daniel Matjaš (6.W), 135 bodů, Jakub Jireček (7.W), 122 bodů a Kryštof Hanka (8.V), 120 bodů.
Ve dnech 12. a 13. listopadu se pokusili naši studenti uspět v Překladatelské soutěži UPOL, která proběhla také online. 12. listopadu šlo o překlady z anglického jazyka a 13. listopadu z německého, francouzského a ruského jazyka. V anglickém jazyce zvítězila Kateřina Říhová (7.W) následována Kryštofem Hankou (8.V), Annou Misarovou (3.B), Lucií Kaulichovou (6.V) a Mikolášem Hrušou (8.V), první dva postupují na soutěž v Olomouci. Kateřina Říhová (7.W) postupuje také ve francouzském jazyce, Anna Misarová (3.B) v německém a Martina Dědková (7.W) v ruském jazyce. V těchto dnech také byl zahájen cyklus deseti lekcí v plavání, kterého se zúčastnili studenti 6.V a 2.A.
13. listopadu proběhlo druhé pokračování třídílného cyklu Fyzioterapie do škol pro studenty oktávy.
14. listopadu zhlédli studenti vyššího gymnázia v kině Vesmír film Vlny, což bylo úvodem k akci konané 15. listopadu. Studenti připravili na tento den u příležitosti 35. výročí sametové revoluce program pro celou školu Samet na školách, kterou zaštiťoval spolek Díky, že můžem! Naši studenti připravili řadu workshopů, besed, přednášek, výstav a jiných aktivit, které se týkaly nejen událostí roku 1989, ale také roku 1968 a 1939, obrany svobody a demokracie, totalitních režimů, finanční gramotnosti, odhalování korupce, manipulace ve veřejném prostoru, ochrany životního prostředí, ekonomické udržitelnosti, obrany lidských práv a řady dalších témat, která mladé lidi zajímají.
14. listopadu jel do Hostinného na kvalifikaci na republikové finále tým volejbalistek ve složení Daniela Kozáková (3.B), Nela Bořková (4.B), Sofie Piechová (2.B), Jana Adámková (7.W), Bára Semeráková (1.B), Adéla Vajsarová (2.B), Aneta Formanová (2.B), Rozálie Brátová (6.V), Karolína Köhlerová (3.A) a Odeta Mudrochová (4.A) za doprovodu prof. Zapletalové. Dívky skončily na druhém místě.
15. listopadu se tým studentů ze 6.W ve složení Zuzana Papežová, Vilém Vokůrka, Šimon Bubeníček, Jozef Čelka a Eva Hrnčířová zúčastnil na SOŠ stavební za doprovodu prof. Šulce turnaje v piškvorkách a zvítězil. Večer navštívil Kulturní prostor Aula se svým představením Jan Burian.
16. listopadu se 17 nadšených přírodovědců z nižšího gymnázia zúčastnilo za doprovodu prof. Netíkové ve Dvoře Králové nad Labem přípravného kurzu k Biologické olympiádě. Téma tohoto ročníku bylo pro kategorie C a D Obrana, aneb jak nebýt sežrán.
18. listopadu si studenti oktávy vyzkoušeli v hlavním sále Městského divadla Dr. Josefa Čížka předtančení a slavnostní nástup na maturitní ples, který se konal 23. listopadu. Tři studenti se pokusili uspět v Lingvistické olympiádě. Nejlepšího výsledku dosáhla Anna Misarová (3.B), druhá byla Eva Hrnčířová (6.W) a třetí Daniel Matjaš (6.W). Andrea Šulcová, naše absolventka, vystoupila se svou kapelou večer v cyklu Kulturní prostor Aula.
Na představení Hana do Klicperova divadla v Hradci Králové jeli 19. listopadu studenti 3.A s prof. Š. Škodovou a Fišerovou. Na ČVUT do Prahy se s prof. Preclíkem vydali studenti na Robosoutěž. Z naší školy se zúčastnily tři týmy studentů navštěvujících robotický kroužek – tým „kosiska“ ve složení Václav Holý (6.V), Jan Tomáš (6.V) a Maxmilián Hejna (2.W), tým „faldy“ Jáchym Bohadlo (6.V), Štěpán Strnad (6.V) a Ondřej Suchánek (6.V) a tým „chonkers“ Matěj Kolaja (6.V), Ondřej Macháček (6.V) a Marek Špelda (3.V). Tým „chonkers“ skončil na 13. místě a „faldy“ na pěkném 9. místě z 39 týmů.
20. listopadu se oktaváni zúčastnili poslední lekce Fyzioterapie do škol. V podvečerních hodinách se jeden tým zapojil do mezinárodní fyzikální soutěže Fyziklání on line v kategorii B pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Naše pětice Daniel Matjaš (6.W), Antonín Kubeček (6.W), Eva Hrnčířová (6.W), Andreas Otakar Zima (2.A) a Jakub Jireček (7.W) obsadila 354. místo ze 630 zúčastněných týmů z celého světa.
Další soutěží, která se konala 21. listopadu, byla soutěž Best in English. Zúčastnilo se jí 33 studentů. V mezinárodním srovnání obsadila naše škola 97. místo mezi 740 školami, v rámci České republiky 42. místo z 311 škol a v rámci Královéhradeckého kraje 2. místo z 22 škol. Mezi jednotlivci dosáhli z našich studentů nejlepšího výsledku Eliška Holá (8.V), Antonín Kubeček (6.W) a Matěj Kolaja (6.V).
22. listopadu se zapojili naši studenti do soutěže Náboj v kategorii Junior, kterou na naší škole organizovali prof. Vondřejcová a Preclík. Soutěže se zúčastnily pouze čtyři naše gymnaziální týmy, které si vedly v republikovém i mezinárodním srovnání velice dobře. Soutěž se zároveň konala také v Rakousku, Belgii, Španělsku, Chorvatsku, Nizozemí, Polsku a na Slovensku. Tým C ve složení Eliška Lesková (4.W), Martin Faltus (4.W), Viktor Souček (4.W) a Anna Urbancová (4.W) byl nejlepším týmem v Královéhradeckém kraji, 24. místo obsadil v rámci České republiky z celkem 347 týmů, 69. místo v mezinárodním pořadí z celkem 2033 týmů. Tým B ve složení Matěj Pavlíček (3.W), Ema Uhlířová (3.W), Markéta Pavlátová (3.W) a Radim Šrůtek (3.W) obsadil 175. místo v ČR, 610. místo v mezinárodním pořadí. Tým D ve složení Tomáš Král (3.V), Lukáš Braha (3.V), Sofie Maráková (3.V) a Klára Stránská (3.V) byl 176. v ČR a 618. v mezinárodním pořadí a tým A ve složení Emma Burešová (4.V), Karolína Lazoková (4.V), Natálie Brandtová (4.V), Anna Noemi Machová (4.V) obsadil 213. místo v ČR a 767. místo v mezinárodním pořadí. Prof. Divišek vyvezl do Jaroměře na soutěž Subterra Cup tým florbalistů ve složení Lukáš Bouček (6.V), David Fröde (7.V), Martin Hanuš (3.A), Jan Ježek (5.W), Marek Flašar (6.W), Adam Richter (4.B), Ondřej Lukavský (4.B), Adam Kašpar (3.B), Matyáš Herzig (1.B), Lukáš Máslo (1.B) a Jakub Jireček (7.W). Chlapci obsadili 2. místo. Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. a jeho partneři pořádali v tomto školním roce již devátý ročník národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti pro mladé lidi ve věku 9 až 24 let. V kategorii středních škol v rámci Královéhradeckého kraje se na devátém místě mezi 82 soutěžícími umístila naše studentka Eliška Holá (8.V) a postoupila do dalšího kola. Autorské čtení předního českého básníka Petra Hrušky se uskutečnilo v rámci cyklu Kulturní prostor AULA.
25. listopadu se sextáni zúčastnili ve škole programu Shakespearovy sonety v provedení Divadla Drak.
26. listopadu se maturanti, kteří o to projevili zájem, zúčastnili online vysílání READYCON 2024 o klíčových trendech a inovacích ve vybraných oborech jako jsou zdravotnictví a farmacie, finance, obchod a služby, stavebnictví, informační technologie, strojírenství nebo elektrotechnika. Několik studentů se zapojilo do online matematické soutěže Mathing (dříve Internetová matematická olympiáda) pořádané Fakultou strojního inženýrství VUT v Brně. Tým ve složení Adam Hrnčíř (8.W), Anežka Staňková (8.W), Daniel Kumpošt (8.W), Jakub Jireček (7.W), Antonín Kubeček (6.W), Daniel Matjaš (6.W) a Eva Hrnčířová (6.W) obsadil 149. místo. V odpoledních hodinách se pak někteří studenti pokusili uspět v Ekonomické olympiádě, v níž zvítězil Ondřej Ševc (4.B), 2.-3. místo obsadili Jeroným Němec (7.W) a Daniel Kumpošt (8.W) a 4. místo Matyáš Žďára (8.V). Všichni čtyři jmenovaní postoupili do krajského kola. Prof. Šulc doprovodil dva týmy házenkářů na sportovní ligu náchodských škol. Chlapci Vítek Šretr (1.V), Ondřej Elich (1.V), David Slanina (1.V), Radek Wierciński (1.V), Kryštof Pokorný (1.V), Ochir Nasanbayar (1.V), Antonio Tůma (1.W), Štěpán Holý (1.W) a Janek Vaniš (1.W) obsadili 3. místo a děvčata Ellen Šmídová (1.V), Jozefína Jirmanová (1.V), Stela Hrubešová (1.V), Alice Melicharová (1.V), Jana Romžová (1.W), Lucie Rösnerová (1.W), Valerie Smolová (1.W), Kateřina Vítová (1.W), Adéla Šolcová (2.V), Rozálie Jiráková (2.V), Josefína Horká (2.V), Michaela Veselá (2.V) a Nela Kadaníková (2.V) skončila dokonce o jednu příčku výše, na 2. místě.
27. listopadu jel tým ve složení Vojtěch Majer (4.V), Josef Rychtera (4.V), Václav Podškubka (4.V), David Ryšavý (3.V), Jan Ježek (4.W), Štěpán Jirouch (4.V), Tomáš Sokol (4.V), Jakub Bělobrádek (4.W) a Richard Plašil (3.V) za doprovodu prof. Moučky do Jaroměře na florbalový turnaj. Zvítězil a postoupil do krajského kola, které se konalo 12. prosince v Hostinném. Ve škole se uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce s hojnou účastí. V I. kategorii obsadili první čtyři místa Emma Burešová (4.V), Sofie Maráková (3.V), Eliška Lesková (4.W) a Kristýna Kočí (3.V) a ve II. kategorii Eva Hrnčířová (6.W), Zuzana Papežová (6.W), Anna Misarová (3.B) a Vlasta Suchá (6.W). V odpoledních a podvečerních hodinách se naši studenti Daniel Matjaš (6.W), Antonín Kubeček (6.W), Eva Hrnčířová (6.W) a Andreas Otakar Zima (2.A) zapojili do další online matematické soutěže Mathrace, umístili se ve druhé polovině výsledkové listiny.
28. listopadu proběhlo školní kolo Dějepisné olympiády. Kategorie I. pro tercii a kvartu se zúčastnilo devět soutěžících. První tři Markéta Pavlátová (3.W), Eva Kovalčuková (4.V) a Emma Burešová (4.V) postoupili do okresního kola. Jedenáct studentů se utkalo v kategorii II. a do okresního kola postoupili Veronika Prášková (1.B), Kamila Řezníčková (7.W) a Jakub Vlček (8.V).
29. listopadu jela prof. Pavlíčková s pěti studentkami do Prahy na Den se španělštinou. Tým piškvorkářů ze 6.W Zuzana Papežová, Vilém Vokůrka, Šimon Bubeníček, Jozef Čelka a Eva Hrnčířová jel s prof. Forejtem do Hradce Králové na krajské kolo, odkud se vrátili s bronzovou medailí. Další dva týmy házenkářů doprovodil na sportovní ligu náchodských škol prof. Šulc. Oba týmy, dívčí i chlapecký, vybojovaly 3. místo, dívčí ve složení Pavlína Divišková (3.V), Ashante Kratěnová (3.V), Viktorie Adamcová (4.V), Karolína Lazoková (4.V), Lucie Prokopová (4.W), Anna Urbancová (4.W), Eliška Lesková (4.W) a Viktorie Vysoká (4.W) a chlapecký Tomáš Sychrovský (3.W), David Khoi (4.V), Václav Podškubka (4.V), Vojtěch Majer (4.V), Štěpán Jirouch (4.V), Jakub Jansa (4.V), Jakub Maroul (4.V) a Martin Brandejs (4.W). Vpodvečer měl v rámci projektu Kulturní prostor Aula přednášku prof. Jan Ježek o cestách našich studentů do Rumunska.
Poslední listopadovou sobotu 30. 11. se na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové konal přípravný kurz k biologické olympiádě kategorie A a B. Naši studenti se zájmem o biologii tam nechyběli, doprovodila je prof. Balcarová.
2. prosince navštívili v odpoledních hodinách studenti 6.V s prof. Polákovou náchodské muzeum. Tématem návštěvy byla Středověká kolonizace.
3. prosince byla zahájena Konverzační soutěž v anglickém jazyce poslechovou částí. Zájemci z řad studentů se ve dnech 3.-4. prosince zúčastnili v Praze akce 100 vědců.
4. prosince se deset dvojic studentů zapojí do celonárodní sbírky na podporu dětí s vážným postižením a jejich rodin Srdíčkový den. MUDr. Jan Tomášek z Fakultní nemocnice v Hradci Králové pohovoří ke studentům kvinty o pohlavních chorobách a jejich prevenci. Prof. Moučka doprovodil dva týmy studentů na hokejový turnaj v rámci Ligy náchodských škol. Mladší žáci Jan Adamec (2.V), Dominik Souček (2.V), Petra Hlavsová (2.V), Ondřej Pokorák (2.W), Mikuláš Krejčí (2.W), Jáchym Joudal (2.W), Benjamin Hejna (1.W) a Radek Ducháč (1.W) obsadili 4. místo, tým ve složení Jan Ježek (4.W), Jakub Bělobrádek (4.W), Václav Podškubka (4.V), Jakub Drašnar (3.W), Jiří Vlášek (3.W) a Martin Brandejs (4.W) zvítězil.
Na 6. prosinec připravili studenti 6.W Mikulášské občerstvení.
7. prosince se zájemci z řad studentů pokusili uspět v mezinárodních zkouškách z angličtiny Cambridge English, které se konaly na naší škole. Večer uvedl Kulturní prostor Aula koncert dua Cermaque.
Studenti semináře Podnikání se 9. prosince vydali s p. Steinerem do Chvalkovic do Assessment centra. Ve škole zahájili zájemci z řad terciánů Chemickou olympiádu praktickou částí kategorie D.
10. prosince se konalo školní kolo Matematické olympiády pro kategorii A, kterého se zúčastnilo šest studentů. Tři z nich byli úspěšnými řešiteli a postoupili do krajského kola. Zvítězil Adam Hrnčíř (8.W), druhý byl Jakub Jireček (7.W) a třetí Daniel Matjaš (6.W). Ve stejném dni proběhla i Konverzační soutěž v německém jazyce. V kategorii pro žáky nižšího gymnázia zvítězil Hubert Vlček (4.W) před Vojtěchem Pellem (4.W) a Adamem Hejzlarem (4.V) a v kategorii pro studenty vyššího gymnázia Anna Misarová (3.B) před Antonínem Kubečkem (6.W) a Adélou Komárkovou (2.B). Do okresního kola postoupili vítězové obou kategorií.
Do společnosti Seznam.cz do oddělení zpravodajství se podívali 11. prosince zájemci z řad studentů s prof. Preclíkem a Rozinkem. Žáci nižšího gymnázia se v Městském divadle Dr. Josefa Čížka seznámili s Náchodskými pověstmi v provedení žáků ZUŠ Náchod.
12. prosince se konala další část Konverzační soutěže v anglickém jazyce. Studenti 2.B připravili na tento den vánoční charitativní bleší trh. Studenti 1. ročníku se zúčastnili přednášky MUDr. Jana Tomáška z Fakultní nemocnice v Hradci Králové na téma Pohlavní choroby a jejich prevence. O letectví besedovali s naším absolventem, nyní pilotem Cessna 525B, Miloslavem Novotným studenti 5.V a 8.V a další zájemci z řad studentů. Vítězný tým florbalistů okresního kola Vojtěch Majer (4.V), Josef Rychtera (4.V), Václav Podškubka (4.V), David Ryšavý (3.V), Jan Ježek (4.W), Štěpán Jirouch (4.V), Tomáš Sokol (4.V) a Jakub Bělobrádek (4.W) se pokusil zopakovat úspěch v krajském kole v Hostinném za doprovodu prof. Moučky. Pokus se zdařil a chlapci opět zvítězili.
Na 13. prosinec připravili studenti 4.B Vánoční občerstvení. V aule se již tradičně konal Gymfest, na němž vystoupily kapely The Valentines, Colapse a PLAN b9. Gymfest organizoval prof. Veverka. Na lyžařský kurz na Boudu Mír v Krkonoších odjeli studenti 1.A s prof. Slavíkem, Rozinkem a Pavlíčkovou a studenti 5.V s prof. Půlpánovou, Zapletalem a Zapletalovou. Vrátili se ve čtvrtek 19. prosince.
16. prosince se konala praktická část Chemické olympiády v kategorii D. Kromě toho se několik žáků zúčastnilo školního kola překladatelské soutěže z anglického jazyka Juvenes Translatores. Večer zahrála pro veřejnost kapela Květy v rámci projektu Kulturní prostor Aula.
18. prosince zhlédli žáci nižšího gymnázia v kině Vesmír film Život k sežrání.
19. prosince proběhl tradiční Vánoční den her. Studenti si mohli vybrat z pětadvaceti aktivit, z nichž některé pořádali oni sami. Nechyběly tradiční sportovní turnaje, výtvarná dílna, turnaje v deskových hrách, hrátky s chemií, elektrotechnická dílna, ale nově proběhla i dílna pletení a háčkování, turnaj ve stolním fotbálku a řada dalších aktivit.
20. prosince se studenti rozloučili třídními vánočními besídkami a v poledne zazpíval na schodech na rozloučenou v tomto kalendářním roce Sboreček. Poté se žáci i učitelé rozešli na vánoční prázdniny. V novém roce začala výuka 6. ledna.
Ve dnech 5.-11. ledna byly na lyžařských kurzech tři třídy. Studenti 1.B byli na Boudě Mír v Krkonoších s prof. Moučkou, Víchem a Rojtovou a na stejné chatě byli i studenti 5.W s prof. Rozinkem, Macurou a Lichtenbergem. Žáci 2.W jeli s prof. Šulcem, Diviškem a Javůrkovou do Sedloňova v Orlických horách.
6. ledna absolvovali žáci primy s por. Miroslavem Mervartem z Policie ČR přednášku Moje cesta kyberprostorem a žáci 4.V přednášku na téma Trestní odpovědnost. Se základy trestní odpovědnosti se se stejným lektorem seznámili 8. ledna žáci 4.W a 1.A.
Na krajské kolo Ekonomické olympiády doprovodila 8. ledna prof. Vrátilová studenty Ondřeje Ševce (4.B), Jeronýma Němce (7.W), Daniela Kumpošta (8.W) a Matyáše Žďáru (8.V). Němec a Žďára se svým 12. a 14. místem ze 120 účastníků stali na základě získaného počtu bodů úspěšnými řešiteli, na což dosáhlo v celé ČR jen 8 % řešitelů. Ani další dva účastníce se neztratili, Kumpošt obsadil 20. místo a Ševc 39. místo.
9. ledna jel na Univerzitu Palackého v Olomouci prof. Kalandra na fakultní kolo překladatelské soutěže z angličtiny se studenty Kateřinou Říhovou (7.W), Martinou Dědkovou (7.W), Annou Misarovou (3.B) a Kryštofem Hankou (8.V). Žáci 2.V absolvovali s prof. Polákovou a Lubasovou tematický den Regionální pověsti a středověký Náchod. Prof. Vondřejcová doprovodila zájemce z řad studentů do Hradce Králové na seminář k Matematické olympiádě pro kategorie B a C.
10. ledna uvedl Kulturní prostor Aula přednášku teoretika designu a architektury, Adama Štěcha.
15. ledna zorganizoval prof. Zapletal pro studenty Filozofickou olympiádu, které se zúčastnilo osm studentů. Eliška Neumannová si vysloužila postup do krajského kola. Prof. Jaroušová a Rojtová se ujaly soutěže v poznávání přírodnin, která spadala pod Biologickou olympiádu.
16. ledna se konal od 15:30 Den otevřených dveří nejen pro zájemce o studium a jejich rodiče, ale i pro širokou veřejnost.
17. ledna se studenti septimy a 3. ročníku zúčastnili v aule přednášky redaktora Deníku N Petra Koubského o umělé inteligenci a vpodvečer byla tato přednáška zařazena do projektu Kulturní prostor Aula. Pro žáky sekundy začal kurz Fyzioterapie do škol, který vedla fyzioterapeutka Mgr. Zuzana Vančáková. Celý kurz proběhl ve třech lekcích.
20. ledna se uskutečnilo v aule první setkání v rámci Dannyho svaťáku. Přednášky Mgr. Hasana Zahiroviće, Ph.D o bratrech Čapkových se zúčastnili studenti septimy a 3. ročníku. Písemnou částí byla zahájena Konverzační soutěž ve španělském jazyce.
22. ledna proběhla praktická část Biologické olympiády pro kategorie C a D. Do Prahy jel s Annou Misarovou (3.B) na Českou lingvistickou olympiádu prof. Kalandra.
23. ledna se v odpoledních hodinách konala klasifikační pedagogická rada.
24. ledna doprovodil prof. Polák do krajského kola Fyzikální olympiády Anežku Staňkovou (8.W), Dianu Čelkovou (8.W), Adama Hrnčíře (8.W), Ondřeje Pachtu (8.W) a Daniela Kumpošta (8.W). Ze všech škol královéhradeckého kraje postoupilo do krajského kola 7 studentů, z toho pět našich. Soutěžní úlohy byly nad obyčej obtížné, v celé české republice se mezi úspěšné řešitele dostala asi čtvrtina ze všech soutěžících. Z našich se to nepodařilo nikomu a v bodovém pořadí v kraji obsadili 3. místo Čelková, 4. Pachta, 5. Hrnčíř, 6. Staňková a 7. Kumpošt. Do Olomouce jel se studenty na vyhodnocení Překladatelské soutěže prof. Kalandra. Ve škole se sekundáni zapojili do druhé lekce Fyzioterapie do škol a v aule vystoupili s prezentací práce Sborečku jeho bývalí členové, absolventi školy, s cílem získat pro činnost více studentů. Kulturní prostor Aula uvedl koncert jazzové kapely Wnoder Brass tvořené studenty konzervatoře Jaroslava Ježka.
27. ledna se studentky Eva Hrnčířová (6.W), Zuzana Papežová (6.W), Emma Burešová (4.V) a Sofie Maráková (3.V) zúčastnily okresního kola Olympiády v českém jazyce. V I. kategorii vybojovala Maráková 7. místo a Burešová 13. místo mezi 30 účastníky. II. kategorie měla 11 účastníků mezi nimiž Papežová zvítězila a Hrnčířová byla čtvrtá.
28. ledna se studenti tercie, kvarty, kvinty, 1. ročníku a zeměpisného semináře zúčastnili přednášky doc. Mgr. Daniela Nývlta, Ph. D., geologa, vedoucího Českého antarktického výzkumného programu MUNI Brno a našeho absolventa, na téma Antarktida včera, dnes a zítra. Stejnou přednášku mohla navštívit veřejnost vpodvečer v projektu Kulturní prostor Aula. Zájemci o Matematickou olympiádu z kvinty, sexty a 1.-2. ročníku se pokusili uspět ve školním kole v kategoriích B a C. V kategorii B byli čtyři úspěšní řešitelé z jedenácti zúčastněných, vítězná Eva Hrnčířová (6.W), o 2.-3. místo se dělili Zuzana Papežová (6.W) a Antonín Kubeček (6.W) a 4. místo obsadil Daniel Matjaš (6.W). V kategorii C byl jenom jeden účastník a nedostal se mezi úspěšné řešitele. Ústní částí pokračovalo školní kolo Konverzační soutěže ve španělském jazyce.
29. ledna doprovodil prof. Lichtenberg do okresního kola Matematické olympiády v kategorii Z9 Emmu Burešovou (4.V), Michaelu Erbanovou (4.W), Viktorii Vysokou (4.W) a Annu Urbancovou (4.W). Erbanová zvítězila a Burešová s Urbanovou se staly úspěšnými řešitelkami. V Podorlickém vzdělávacím centru v Dobrušce konalo ústřední kolo Bobříka informatiky pro Královéhradecký kraj (kategorie Senior), do nějž postoupila Eliška Holá (8.V) ze sdíleného prvního místa díky zisku plného počtu bodů v základním kole. V ústředním kole obsadila bronzovou příčku.
Školního kola Geografické olympiády se zúčastnili zájemci o zeměpis ve čtvrtek 30. ledna. Kategorie A pro primu měla pouze dva účastníky. Do okresního kola postoupili oba, z 1. místa Ondřej Pavlát (1.W) a ze 2. místa Tomáš Kondek (1.W). Sedm účastníků soutěžilo v kategorii B pro sekundu, zvítězil David Štěpán (2.V) a druhé místo obsadila Šárka Horníková (2.V). Mezi 21 účastníky v kategorii C pro tercii a kvartu obsadili první dvě místa Marek Štěpán (4.W) a Vojtěch Pell (4.W). V kategorii D pro SŠ se utkalo 26 studentů, z nichž nejlepšího výsledku dosáhli Vojtěch Martinů (4.B) a Michal Svoboda (5.V). Všichni jmenovaní postoupili do okresního kola.
30. ledna poslední vyučovací hodinu obdrželi studenti výpis z vysvědčení za 1. pololetí. 31. ledna byly jednodenní pololetní prázdniny.
3. února se studenti maturitního ročníku zúčastnili v aule 2. setkání Dannyho svaťáku, tentokrát na téma Hrabal známý i neznámý.
Ve dnech 5. - 6. února se konala další část školního kola Biologické olympiády. 5. února se konalo okresní kolo Soutěže v anglickém jazyce pro kategorii D, kam prof. Felklová doprovodila Jana Pellyho (3.B) a Lenku Vočadlovou (6.V). Pelly obsadil 2. místo a postoupil do krajského kola, Vočadlová byla čtvrtá.
Literárně-historickou exkurzi v Praze absolvovali ve dnech 6.-7. února studenti 4.B s prof. Fišerovou a Olšanovou . Navštívili Židovské město a Muzeum heydrichiády a v Divadle ABC zhlédli představení Revizor.
7. února absolvovali studenti sekundy poslední ze tří lekcí Fyzioterapie do škol. Vpodvečer se konala přednáška Mezi mlýnskými kameny Jakuba Szántó, reportéra České televize, v projektu Kulturní prostor Aula.
11. února se studentky 1.A Adéla Gilanová, Tereza Horká a Inna Volhejnová zúčastnily za doprovodu prof. Balcarové soutěže YPEF (Young People in European Forests). Studentky si vedly výborně a postoupily do regionálního kola. Studenti 6.W navštívili s prof. Půlpánovou Městskou knihovnu v Náchodě. V odpoledních hodinách se ve škole uskutečnil zápis do tanečních kurzů, které začaly v září.
12. února doprovodila prof. Felklová studenty do okresního kola Soutěže v anglickém jazyce. V kategorii ZŠ/VG I. vybojoval bronz Matyáš Beneš (2.V) a v kategorii VG II. byla Kateřina Šimková (3.V) třetí a Marie Pokorná (3.W) pátá.
13. února doprovodila prof. Š. Škodová do okresního kola Konverzační soutěže v německém jazyce, které se konalo v Jaroměři, Annu Misarovou (3.B) a Huberta Vlčka (4.W). Misarová byla ve své kategorii druhá a postoupila do krajského kola, Vlček obsadil 4. místo. Ve škole proběhlo školní kolo Konverzační soutěže ve francouzském jazyce. První tři místa obsadili Kateřina Říhová (7.W), Martin Volný (7.V) a Pham Thuy Dung (7.W). Říhová postoupila do krajského kola.
14. února doprovodil do Prahy prof. Polák dva týmy studentů na mezinárodní soutěž v řešení fyzikálních úloh Fyziklání. Naši školu reprezentovaly dva týmy, tým 8.W ve složení Adam Hrnčíř, Daniel Kumpošt, Ondřej Pachta, Anežka Staňková a Diana Čelková a tým septimánů tvoří Petr Bureš (7.V), Barbora Říhová (7.V), Bartoloměj Tuček (7.V), Petr Vočadlo (7.V) a Eliška Neumannová (7.W). Celkem soutěžilo 246 družstev. V kategorii A obsadil tým oktavánů 46. místo ze 65, v celkovém pořadí všech týmů 134. místo. Tým septimánů soutěžící v kategorii B byl ve své kategorii 42. z 90, což jim v celkovém pořadí vyneslo 100. příčku. Ve škole se uskutečnila Burza VŠ, kde studentům sexty, septimy a 2.-3. ročníku představili naši absolventi své VŠ. Kromě toho přišli i zástupci některých firem.
18. února navštívili studenti 5.V s prof. Půlpánovou Městskou knihovnu v Náchodě. Studenti 8.V se podívali s prof. Netíkovou do náchodského pivovaru. Studenti 2.A zhlédli ve škole Shakespearovy sonety v provedení Divadla Drak.
Ve dnech 19.-20. února absolvovali literárně-historickou a biologickou exkurzi do Prahy studenti 4.A s prof. Forejtem, Veverkou a Slavíkem. Navštívili Národní muzeum, zejména expozice Zázraky evoluce a Okna do pravěku a zhlédli inscenaci hry Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího v divadle ABC. Další den absolvovali v Židovském muzeu program Tradice a zvyky Židů, navštívili židovské synagogy a Národní památník hrdinů Heydrichiády.
Prof. Divišek doprovodil 19. února do okresního kola Geografické olympiády, které se konalo na Gymnáziu Jaroslava Žáka v Jaroměři, Ondřeje Pavláta (1.W), Tomáše Kondeka (1.W), Davida Štěpána (2.V), Šárku Horníkovou (2.V), Marka Štěpána (4.W), Vojtěcha Pella (4.W), Vojtěcha Martinů (4.B), Michala Svobodu (5.V) a Eduarda Vlacha (7.V). Z našich devíti soutěžících jich do krajského kola postoupilo šest a to Pavlát jako vítěz v kategorii A, David Štěpán z 1. místa v kategorii B, Marek Štěpán z 2. místa a Pell ze 3. místa v kategorii C a Martinů, vítěz v kategorii D, a Vlach z 2. místa v této kategorii.
Do Brna na Robotiádu jel se studenty 21. února prof. Preclík. Tým „KK“ ve složení Marek Špelda (3.V), Štěpán Holý (1.W) a Maxmilián Hejna (2.W) soutěžil v kategorii ZŠ v disciplíně sumo a ve sledování černé čáry (Line Follower). Nejlépe si vedl robot Maxmiliána Hejny, který obsadil krásné 7. místo ve sledování čáry. Celkem se v této disciplíně utkalo 69 soutěžících. Zbývající roboti soutěžili v kategorii SŠ v disciplíně sumo. Robot týmu „kosiska“, který tvořili Jan Tomáš (6.V), Václav Holý (6.V) a Ondřej Suchánek (6.V), bohužel nepostoupil ze základní skupiny, kdy postupoval pouze první ze skupiny. Zato robot týmu Faldatickymastněobézníbradec (Matěj Kolaja (6.V), Ondřej Macháček (6.V), Jáchym Bohadlo (6.V), Štěpán Strnad (6.V)) základní skupinu s přehledem vyhrál a v následném play-off podlehl až ve finále slovenskému týmu. Bylo z toho krásné druhé místo. Hlavním konstruktérem robota byl Jáchym Bohadlo.
Večer 21. února se konala v aule přednáška historika z Univerzity Hradec Králové Tomáše Petráčka v projektu Kulturní prostor AULA.
22. února odjeli na lyžařský výcvik do Sedloňova žáci 2.V s prof. Moučkou, Zapletalem a Zapletalovou. Vrátili se 28. února.
V průběhu ledna a února se konalo školní kolo Chemické olympiády, která má několik částí. Mezi 23 účastníky obsadili první tři místa Emma Burešová (4.V), Karolína Lazoková (4.V) a Natálie Brandová (4.V).
24. února se 75 maturantů s prof. Havlíčkem, Macurou, Netíkovou a Svobodou podívalo do Památníku koncentračního tábora v Osvětimi.
26. února navštívili studenti 8.W s prof. Zikmundovou náchodský pivovar, 27. února se tamtéž podívali studenti 4.B s prof. Netíkovou a 28. února studenti 4.A s prof. Balcarovou.
28. února organizovaly prof. Karásková a Zikmundová na naší škole okresní kolo Chemické olympiády pro kategorii D. Naši školu reprezentovali Monika Horáková (4.W), Julie Dvořáková (4.W), Karolína Lazoková (4.V), Natálie Brandová (4.V), Emma Burešová (4.V), Michaela Erbanová (4.W), Petr Štras (4.V) a Anna Urbancová (4.W). Horáková vybojovala bronz a všichni ostatní kromě jedné soutěžící se stali úspěšnými řešiteli.
Ve dnech 3. - 7. března měli studenti jarní prázdniny.
11. března pohovořila dětská gynekoložka MUDr. Brátová Pavlína s dívkami 1.V o dospívání.
12. března byly zahájeny Velšské dny výtvarnou dílnou s prof. Misarovou a Novotnou Mičíkovou pro zájemce z řad studentů. Pokračovaly v následujícím týdnu. Film Submarine zhlédli 18. března v aule studenti kvarty, kvinty, sexty a 1. a 2. ročníku. 19. března si týmy z nižšího gymnázia vyzkoušeli v tělocvičně rugby. 20. března zhlédli primáni, sekundáni a terciáni v aule film Matilda a 21. března proběhl workshop velštiny pod vedením studentek Anny Misarové (3.B) a Evy Hrnčířové (6.W). Kromě toho probíhaly ve třídách studentské prezentace o Walesu.
13. března absolvovali terciáni tematický den Návykové látky a jejich alternativa s prof. Felklovou, Olšanovou a poručíkem Miroslavem Mervartem. Pro sekundány připravily prof. Balcarová a Netíková tematický den o chovu domácích zvířat. Uskutečnila se informační schůzka studentů sexty a 2. ročníku s prof. Javůrkovou a Nývltovou k volbě volitelných předmětů. Se studenty psychologického semináře besedovala paní Monika Středová, vychovatelka ve věznici.
14. března absolvovali terciáni první ze tří lekcí Fyzioterapie do škol s Mgr. Zuzanou Vančákovou. Prof. Svoboda doprovodil do Prahy na soutěž Matematický náboj několik studentů. V kategorii Junior soutěžil tým ve složení Eduard Hlavsa (5.V), Jindřiška Andělová (5.V), Adam Kubeček (6.W), Daniel Matjaš (6.W) a Andreas Otakar Zima (2.A). V kategorii Senior soutěžily dva týmy. Tým ve složení Ondřej Ševc (4. B), Vojtěch Martinů (4.B), Adam Hrnčíř (8.W), Eva Hrnčířová (6.W) a Daniel Kumpošt (8.W) dosáhl nejlepšího výsledku, obsadil 39. místo mezi 144 týmy. Druhý tým tvořili Jakub Váňa (3.B), Adéla Taufmanová (3.B), Mikoláš Hruša (8.V), Matyáš Žďára (8.V) a Anežka Zandalová (3.B).
Klub Natura ve spolupráci s Gymnáziem ve Dvoře Králové nad Labem pořádal v sobotu 15. března seminář k Biologické olympiádě pro kategorie C a D na téma Obrana aneb Jak nebýt sežrán. Seminář vedli Mgr. Jiří Hotový (Povodí Labe) a Mgr. Josef Hotový (Safari Park Dvůr Králové) a jeho náplní byla hlavně část studijního textu o imunitním systému. Z našeho gymnázia vyrazilo do Dvora Králové celkem 8 studentů z obou kategorií v doprovodu prof. Balcarové. Všichni naši studenti postoupili do okresního kola, proto tento seminář těsně před konáním soutěže uvítali.
17. března organizovaly prof. Balcarová a Netíková okresní kolo Biologické olympiády pro kategorii C. Z naší školy uspěly Emma Burešová (4.V), která zvítězila, 3.-5. místo obsadily v tomto pořadí Eliška Řezníčková (3.W), Julie Dvořáková (4.W) a Natálie Kačerová (4.W) a pěkné 7. místo mezi 26 účastníky patřilo Michaele Erbanové (4.W). Studenti 7.W připravili "zelené" občerstvení ke svátku Sv. Patrika.
Do Ostravy na Den s překladem jeli 18. března Kamila Řezníčková (7.W), Anna Misarová (3.B), Monika Sedláčková (4.B), Petr Tomáš (8.V), Kryštof Hanka (8.V) a Kateřina Říhová (7.W) v doprovodu prof. Kalandry. Součástí bylo i vyhlášení výsledků překladatelské soutěže, v níž měla naše škola dva úspěchy. Jedním bylo vítězství Misarové za překlad z polštiny a 3. místo Řezníčkové za překlad z latiny. Jan Pelly (3.B) zabojoval v Hradci Králové v krajském kole Soutěže v anglickém jazyce a odvezl si bronzovou medaili.
19. března pořádala prof. Vondřejcová na naší škole okresní kolo Fyzikální olympiády a prof. Preclík Technologickou olympiádu. Ve Fyzikální olympiádě zvítězila v kategorii F Sofie Maráková (3.V), 2. místo obsadil Bao Bui Gia (3.W) a školu reprezentovali ještě Matěj Pavlíček (3.W) a Radim Šrůtek (3.W). V kategorii E vybojovala 2. místo Anna Urbancová (4.W) a Petr Štras (4.V), Viktorie Vysoká (4.W) a Eliška Lesková (4.W) se zařadili mezi úspěšné řešitele. Do školního kola Technologické olympiády se zapojili Jáchym Bohadlo (6.V), Tomáš Dřízal (7.W), Jakub Jireček (7.W), Lukáš Král (6.W), Antonín Kubeček (6.W), Ondřej Macháček (6.V), Daniel Matjaš (6.W), Jeroným Němec (7.W) a Ondřej Suchánek (6.V). Ze tří tříčlenných týmů se nejlépe umístil tým “2 a půl-dimenzionální hraboš” (Matjaš, Kubeček, Král), který obsadil krásné 25. místo z celkem 456 týmů z celé republiky a byl z toho postup do republikového finále.
20. března doprovodila prof. Půlpánová do krajského kola Olympiády v českém jazyce Zuzanu Papežovou (6.W) a Evu Hrnčířovou (6.W), která vybojovala pěkné 3. místo. Maturanti z dvouletého dějepisného semináře navštívili s prof. Polákovou Státní okresní archív Náchod. Prof. Moučka doprovodil na ZŠ Plhov na turnaj basketbalový tým ve složení Martin Brandejs, Jakub Bělobrádek, Vilém Vlček, Martin Balcar, Jan Pajer a Tomáš Balcar, všichni z 4.W. Chlapci skončili na třetím předposledním místě. Letos se do soutěže Středoškolské odborné činnosti zapojil pouze jediný student z našeho gymnázia, Antonín Kubeček (6.W), s prací na téma „Analýza školního rozvrhu s využitím teorie grafů“ v soutěžním oboru č. 1 Matematika a statistika. 20. března se mu podařilo postoupit z okresního kola v Rychnově nad Kněžnou (společného i pro okres Náchod) do krajského kola z prvního místa.
21. března jela Kateřina Říhová (7.W) do Hradce Králové na krajské kolo Konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Na krajské kolo Biologické olympiády jely do Hradce Králové Anežka Hájková (3.A), Adéla Šretrová (7.W) a Diana Čelková (8.W) za doprovodu prof. Rojtové. Děvčatům se nezdařil výraznější úspěch. Ve škole se již tradičně konala mezinárodní soutěž Matematický klokan, které se zúčastnilo více než 230 studentů. V kategorii Benjamín zvítězila Anna Petrášová (2.W) a o 2.-3. místo se dělili Maxmilián Hejna (2.W) a Lucie Rutarová (1.V). V kategorii Kadet zvítězila Emma Burešová (4.V) před Viktorem Součkem (4.W), o 3.-4. místo se dělili Lukáš Braha (3.V) a Sofie Maráková (3.V). V kategorii Junior obsadili první tři místa Antonín Kubeček (6.W), Lucie Kaulichová (6.V) a Minh Le Ngo Nhat (5.W) a v kategorii Student Vojtěch Martinů (4.B), Jakub Jireček (7.W) a Filip Nehyba (8.W). Terciáni absolvovali druhou lekci z cyklu Fyzioterapie do škol. Večer mohli zájemci zhlédnout v rámci Kulturního prostoru AULA divadelně-taneční představení inspirované texty Václava Havla Spitfire Company - Antiwords.
25. března se v Praze vydali po stopách Franze Kafky studenti 3.B s prof. Francovou a Jaroušovou. Tématem literárně-biologické exkurze byla také pražská secese a návštěva Hrdličkova muzea. V divadle Rokoko zhlédli studenti představení Proměna. Na Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, kde pro ně byly připraveny zábavné aktivity ve francouzském jazyce v rámci Frankofonních dnů, jely se studenty francouzštiny prof. Bergerová a Jirková. Studenti španělštiny z kvinty se s prof. Pavlíčkovou a Pavlíkem v Praze zúčastnili kulturního programu Fiesta flamenca o flamencu, španělské historii a literatuře. S dívkami z 1.W pohovořila dětská gynekoložka MUDr. Pavlína Brátová o dospívání. Prof. Divišek doprovodil do Červeného Kostelce do okresního kola v turnaji ve volejbale dívčí tým ve složení Ema Bořková (3.W), Adéla Škopová (3.W), Markéta Pavlátová (3.W), Pavlína Divišková (3.V), Viktorie Adamcová (4.V), Karolína Lazoková (4.V) a Viktorie Čermáková (4.W). Dívky obsadily pěkné 3. místo. Prof. G. Škodová jela se studentkami Emmou Burešovou (4.V), Annou Urbancovou (4.W) a Michaelou Erbanovou (4.W) do Hradce Králové na krajské kolo Matematické olympiády v kategorii Z9.
Ve dnech 26. března až 2. dubna bylo s podporou Česko-německého fondu budoucnosti na výměnném pobytu v německém Georgsmarienhütte 28 studentů německého jazyka s prof. Fišerovou a Š. Škodovou.
Ve dnech 26.-27. března navštívili Židovské muzeum, Památník heydrichiády a Národní muzeum v Praze studenti 8.W s prof. Veverkou, Misarovou a Slavíkem. V divadle Rokoko zhlédli divadelní představení Čurda, hrdina jedné prohry.
26. března doprovodil prof. Košvanec do Hradce Králové do krajského kola Geografické olympiády Ondřeje Pavláta (1.W), Davida Štěpána (2.V), Marka Štěpána (4.W), Vojtěcha Pella (4.W), Vojtěcha Martinů (4.B) a Eduarda Vlacha (7.V). Pavlát a D. Štěpán obsadili 2. místo a M. Štěpán a Martinů 3. místo ve svých kategoriích.
Další soutěže proběhly v dalších dvou dnech. 27. března doprovodila do krajského kola Chemické olympiády pro kategorii D do Hradce Králové prof. Netíková Moniku Horákovou (4.W) a Emmu Burešovou (4.V). V krajském kole Dějepisné olympiády se pokusili uspět Kamila Řezníčková (7.W) a Jakub Vlček (8.V). A další krajské kolo, které se v tento den konalo v Hradci Králové, bylo v soutěži Prezentiáda. Nelu Šimkovou (5.V) a Antonii Červinkovou (5.V) podpořil svou účastí prof. Havlíček. Na lezecké závody konané v rámci Sportovní ligy náchodských škol doprovodila studenty prof. Půlpánová na ZŠ TGM v Náchodě. Náš školní tým zvítězil a mezi jednotlivci byli nejúspěšnější Eliška Štrasová (2.W, 3. místo), Karolína Štrasová (2.W, 2.místo), Ráchel Grendelová (3.W, 2.místo), Eduard Práza (3.V, 2. místo) a Kateřina Prázová (1.W, 1.místo). O úspěch našeho týmu se zasloužili ještě Dominik Souček (2.V), Matyáš Beneš (2.V), Kristýna Kočí (3.W) a Štěpán Melichar (3.V).
28. března se konalo v Hradci Králové krajské kolo Dějepisné olympiády pro žáky nižšího gymnázia. S Markétou Pavlátovou (3.W) a Evou Kovalčukovou (4.V) jela prof. Poláková. Na ČVUT do Prahy na finále Technologické olympiády doprovodil prof. Preclík Daniela Matjaše (6.W), Antonína Kubečka (6.W) a Lukáše Krále (6.W). Poslední lekcí pokračoval kurz Fyzioterapie do škol pro terciány. Prof. Půlpánová doprovodila několik dobrovolníků do Domova sv. Josefa v Žirči, kde celý týden probíhala akce MaRS - týden pohybu s roztroušenou sklerózou. Naši studenti pomáhali hendikepovaným klientům při hrách a soutěžích.
Večer 28. března vystoupila v rámci Kulturního prostoru AULA naše prof. Mariana Poláková s přednáškou Dívčí vzdělávání na přelomu 19. a 20. století.
V rámci projektu Česká cesta do vesmíru byla Eva Hrnčířová (6.W) po náročném výběrovém řízení vybrána mezi 26 studenty, kteří měli možnost v neděli 30. března zažít stav beztíže při parabolickém letu. Výběrové řízení trvalo téměř půl roku a zahrnovalo mimo jiné testy fyzické zdatnosti i psychotesty, uspět mohli jen ti nejlepší. Letu se také zúčastnil i (doufáme, že budoucí český astronaut) Aleš Svoboda, a i pro něho to byla premiéra na takovém letu.
Do krajského kola Soutěže ve španělském jazyce do Hradce Králové doprovodila 31. března prof. Pavlíčková Emmu Burešovou (4.V) a Lucii Dostálovou (3.A). Třetího setkání Dannyho svaťáku, tentokrát o K. J. Erbenovi, se v aule zúčastnili studenti 2. ročníku a sexty.
1. dubna jeli na exkurzi a brigádu do přírodní rezervace Zbytka u Bohuslavic nad Metují studenti 5.W s prof. Ježkem. Podíleli se na přípravě biotopu pro repatriaci vymírajícího hnědáska osikového. Studenti 6.W Eva Hrnčířová, Antonín Kubeček, Daniel Matjaš a Zuzana Papežová se v Hradci Králové zapojili do krajského kola Matematické olympiády pro kategorii B. Doprovodila je prof. Vondřejcová.
Zapsala Martina Javůrková