Gymnazisté úspěšní na Robotickém dni
Patnáctého ročníku mezinárodní soutěže Robotický den se v Kongresovém centru v Praze v červnu zúčastnilo dvanáct studentů náchodského Jiráskova gymnázia. Jde o největší robotickou soutěž v České republice a pravděpodobně i ve střední Evropě.
Naši studenti soutěžili s roboty postavenými ze stavebnic Lego Mindstorms EV3. Největší úspěch měl tým Madietas v soutěži Puck Collect KIT. Jeho robot PuckRaptor Mk.II (autorů Kurta Hartmanna, Tomáše Haka, Víta Levinského a Miroslava Jarého) získal první místo a robot Abactor (Pikman Jan, Brychta Adam, Filip Štěpán) místo druhé. Soutěž spočívá ve sbírání jedné ze dvou barev puků, naložení a odvezení do „skladiště“ – barevně vymezené plochy. Je to obtížná úloha, protože roboty se musí pohybovat po vymezeném hřišti, rozpoznat barvu puku i skladiště, a navíc se musí vyhýbat soupeřícímu robotovi.
Naši studenti soutěžili také v disciplíně Bear Rescue, kde je úkolem najít v bludišti plyšového medvěda a zachránit ho – dovézt do výchozího bodu. Zde se tým experiment #356 (Evheniy Vorokhta, Kryštof Veverka) utkal především s pravidly a rozhodčími – zasloužil by si druhé místo, bohužel však robot ve finálovém zápase nedokázal uchopit medvěda a byl vyřazen. Podobně se vedlo i dívčímu týmu Pickles (Alžběta Jansová, Jana Možíšová) v disciplíně Toy Cleanup, kde se jejich robot ve finálovém kole nešťastně zasekl v první zatáčce dráhy a také úkol nesplnil. V této disciplíně bylo úkolem robotů sbírat různobarevné kostky (představující rozházené hračky) a umísťovat je na správná místa.
Skvělé je, že se v soutěžích čestně umístili i naši nejmladší, tedy žáci primy a sekundy. Ačkoli jeli teprve získávat zkušenosti, neskončili poslední a v robotickém sumu postoupili z kvalifikace do vyřazovacích bojů.
Že se mohlo dvoudenní soutěže zúčastnit celkem dvanáct studentů, je i díky cestovnímu fondu zřízeného na gymnáziu právě pro takové účely společností Saar Gummi Czech. Účast na vícedenních soutěžích není levnou záležitostí a mnozí studenti by se bez podpory zúčastnit nemohli. V případě Robotického dne by tak přišli o skvělou zkušenost a podívanou, kterou nabízelo klání týmů z devíti zemí s celkem 207 roboty.
foto Jan Preclík, Jan Geťko