Díky podpoře firmy SaarGummi Czech (a jejího projektu T Generace) jsme mohli v sobotu 25. 1. 2020 vyrazit se studenty na jednu z největších robotických soutěží v Polsku – Robotic Arena ve Wroclawi. Soutěž se konala v jednom ze symbolů města – Hale století (Hala Stulecia), která je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Dorazili jsme jako jeden z prvních týmů a trochu jsme se lekli, jestli jsme na správném místě a ve správný den – nikde ani šipka nebo nápis, že se zde něco koná. Ale konalo, uvnitř haly už byla připravena hřiště pro jednotlivé soutěžní disciplíny, kterých bylo celkem 18. Všechna hřiště byla výborně připravena – stoly srovnané do vodováhy, spoje desek přelepeny páskou, aby robot nikde nedrhnul, po každé jízdě byla soutěžní dráha pečlivě očištěna (tam, kde to bylo potřeba) – za to Poláci zaslouží velkou pochvalu.
Kromě disciplín, které známe z našich robotických soutěží, zde byly i disciplíny pro nás neznámé – soutěž létajících dronů, sledování hodně komplikované čáry, rychlostní závody na rovné dráze, sledování čáry s houpačkou a loopingem, různé varianty suma včetně disciplíny Combat, kdy úkolem bylo protivníka zničit a rozbít tak, aby se už nedokázal pohybovat. I servisní zázemí pro soutěžící bylo dobře připraveno.
Každý tým dostal harmonogram, kdy se jeho soutěž koná, ten byl sice dodržován, ale bylo to trochu zmatené – nikde nebylo uvedeno, kolik soutěžících je v dané kategorii a jakým systémem se vlastně soutěží (skupiny, play-off). Naštěstí se naši studenti dokázali zorientovat.
Tým kvartánů ve složení Jakub Foglar a Filip Hejzlar s robotem Destructor soutěžil v kategorii Rescue – průjezd bludištěm, nalezení a záchrana předmětu (i zde obligátního medvěda). Oproti našim soutěžím zde bylo navíc pravidlo, že každý dotyk robota s mantinely hřiště byl časově penalizován, proto museli studenti použít jiné senzory i jinou strategii. Ale povedlo se a obsadili krásné třetí místo. Úspěch je o to větší, že se jednalo o otevřenou kategorii, kde není konstrukce robota nijak omezena, lze použít jakékoliv vybavení, senzory i materiály. K vidění tak byli roboti mající základ v robotickém vysavači, postavené z překližky či ze stavebnic, to vše doplněné díly z 3D tiskáren.
Robot PuckRaptor Mk.III studentů Miroslava Jarého a Jana Másla si v disciplíně sbírání puků (Puck Collect) vedl ještě lépe a byl poražen pouze robotem studentů německé univerzity (první finálová jízda remíza, druhá bohužel prohra). Druhé místo v této konkurenci (o úroveň výše, než u nás) je tak velkým úspěchem.
Celou soutěž provázela pohodová atmosféra, všichni soutěžící se rádi pochlubili svými roboty a ochotně odpovídali na otázky diváků a soupeřů. A navzájem si všichni pomáhali, například tým Mexika svoje soutěžní jízdy absolvoval s našimi kolečky.
Výborný dojem z celé soutěže trochu pokazilo závěrečné vyhlašování výsledků, které se téměř o hodinu opozdilo. A vzhledem k počtu sponzorů mohli úspěšní soutěžící kromě trička dostat alespoň pohár na památku…
Naši studenti opět ukázali, že umí a obstojí i v zahraniční konkurenci (283 robotů z 12 zemí, celkem 406 soutěžících).