Nejednalo se však o hodinu obávaného učitele nebo učitelky, ale o exkurzi do vibroakustické laboratoře firmy Honeywell v Brně. Takzvaná bezdozvuková komora je nejtišším místem v Česku, její stěny jsou obloženy metrovými klíny ze speciální hmoty, díky nimž je v komoře téměř absolutní ticho a můžeme slyšet i tlukot vlastního srdce. Zde se testují nejrůznější výrobky, které společnost vyvíjí.
Dvanáct zájemců z řad studentů se v pátek 18. 5. 2018 zúčastnilo exkurze do brněnského Výzkumného a vývojového centra firmy Honeywell, jde o největší a nejmodernější výzkumné centrum společnosti v Evropě. Nejprve nás pan Jakub Ondroušek seznámil s tím, co vše společnost vyvíjí a vyrábí – její záběr je neuvěřitelně široký, od aplikací pro letecký průmysl přes automobilová turba až po aplikace, které nám připadaly jako ze sci-fi povídek.
Kromě exkurze do zmíněné vibroakustické laboratoře jsme navštívili i laboratoř zaměřenou na vývoj technologie JetWave – jde o technologii umožňující vysokorychlostní připojení k internetu v letadlech. Věnoval se nám přímo jeden z vedoucích tohoto projektu, pan Jiří Nykodým. Seznámil nás s principem této technologie a při praktické demonstraci technologie JetWave jsme měli možnost připojit naše mobily k internetu přes satelit Inmarsat, který je ve výšce cca 36 km nad Zemí.
Následovala návštěva laboratoře integrující systémy avioniky pro firmu Dassault, zde jsme si mohli prohlédnout reálnou černou skříňku letadla (ve skutečnosti jasně oranžovou) a na imitaci kokpitu skutečného business jetu vyzkoušet jeho pilotáž. Na závěr jsme se v laboratoři EMC dozvěděli, jak se testuje odolnost zařízení vůči elektromagnetickému záření, případně jak se měří jejich vyzařování (například mobilních telefonů).
Na prohlídku všeho, co firma Honeywell v Brně vyvíjí, by nám ani dva dna nestačily. Firmě Honeywell děkujeme za vstřícnost a paní ing. Alexandře Kostřicové za zorganizování exkurze, díky které měli studenti možnost vidět to nejmodernější ze současné techniky.
Odpoledne jsme se přesunuli do FabLab Brno – jde o největší digitální dílnu v republice, mezi její vybavení patří 3D tiskárny, CNC frézka, gravírovací a vypalovací laser, vyřezávací plotter, termolis (pro potisk triček), elektrotechnická dílna… Zájemci zde mají možnost projít školením na těchto strojích a pak je používat. Dílnou nás provedl jeden z koordinátorů projektu pan Tomáš Mejzlík. Studenti si poté mohli například navrhnout a na laseru z překližky vypálit svůj výrobek nebo zhotovit tričko s potiskem.
Exkurze se zúčastnili především studenti navštěvující technické kroužky našeho gymnázia, které již druhým rokem podporuje firma Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce. Pro financování naší cesty do Brna jsme využili cestovní fond touto firmou založený a určený pro podporu našich cest na soutěže a za “technikou”.